Хвороба брудної води

Лептоспіроз – гостре інфекційне захворювання. Відноситься до групи зоонозів, хворіють всі теплокровні тварини і люди. Досить поширене для Закарпатської області та міста Ужгорода захворювання.

По рівню захворюваності людей місто Ужгород на протязі двох останніх років займає не останні місця в Україні. Показник по даному захворюванню переважав середню захворюваність по країні в 7-8 разів. 

За 2010-2011р.р. в області захворіло на лептоспіроз в 2010 році - 77 чол., в місті Ужгороді – 3 особи, за 2011 рік в Ужгороді захворіло 2 особи. Мушу відмітити, що двоє пацієнтів, які потрапили на лікарняні ліжка з даною хворобою загинули. Вік осіб 30 та 69 років, дуже важливим моментам, є факт первинного звернення при даному захворюванні та можливість діагностичної помилки, які мали місце в нашому місті. Люди зверталися до лікарів, але були проліковані, як хворі на ГРВІ чи грип, тому вже через 5-7 днів після початку хвороби, врятувати людину не було можливості. Захворювання характеризується високою летальністю (30-50%, для Ужгорода в 2011 році – 100%).

Лептоспіроз – хвороба, що має природні вогнища. Вони зареєстровані майже на всій території області. Люди інфікуються внаслідок контакту з хворими тваринами або з ураженими ними водою чи продовольчими товарами.

Лептоспіроз від людини до людини не передається. Носії лептоспірозу – мишовидні гризуни, сірі пацюки, бродячі собаки, свійські та дикі тварини. Коти, як правило, на лептоспіроз не хворіють. У нас в області це синатропні гризуни (ті, що незваними гостями живуть у помешканні людини або коло нього), сірі пацюки та польові миші, які з настанням холодів приходять з полів і заселяють помешкання та господарські будівлі. Ці види визначаються високою плодючістю.

Гризуни – своїми виділеннями (сечею) заражають воду, харчові продукти, корми для тварин.

Лептоспіроз – кишкова інфекція. Збудник – лептоспіри, проникають в організм через заражену воду, продукти, пошкоджену шкіру та слизові оболонки.

Лептоспіри добре зберігаються, розмножуються в неглибоких водоймах, які добре прогріваються сонцем, а також на луках.

Часто хворіють рибалки-любителі, пошкодивши кінцівки сітками, рибальськими гачками, очеретом, осокою і т.і., мисливці, які дістають підранків з боліт, тваринники, слюсарі по ремонту водопровідних і каналізаційних систем, люди які працюють на городах, дачах босоніж, особливо в низинних місцях, жителі міст, що відпочивають в природних вогнищах лептоспірозу, не знаючи про це.

Частіше хворіють чоловіки (до 85% випадків).

Симптоми лептоспірозу

Захворювання завжди починається раптово – хворі можуть навіть назвати час його початку – з лихоманки, підвищення температури тіла, різкої слабкості, болів у м’язах, особливо нижніх кінцівок, у гомілках і попереку. Інкубаційний (прихований) період – звичайно 8-14 днів, але може розтягуватись до 20-ти днів.

При лептоспірозі вражаються всі внутрішні органи та системи, але найбільше нирки та печінка. Можливі важкі ускладнення з боку очей – ірити, іридоцикліти, увеїти.

Після захворювання хворі стоять на диспансерному обліку 6 місяців в кабінетах інфекційних захворювань поліклінік.

Раннє звертання за медичною допомогою, рання діагностика, як правило, забезпечують успіх лікування. Оскільки основними носіями лептоспірозу є мишовидні гризуни та пацюки, скрізь проводиться боротьба з ними. Слід в помешканнях, господарських приміщеннях створювати гризунонепроникненість, захищати від гризунів запаси харчових продуктів, воду. Не можна пити воду з кранів.

Для громадян, жителів міста Ужгорода та гостей, які будуть відпочивати на природі повідомляємо про неблагополучні на лептоспіроз водойми за результатами епідсезону 2011 р.:

Ставок Кар’єр, озеро в Анталовцях, озеро в Геївцях

Хвороба від укусу щурів, содоку, гаверхільская лихоманка, стрептобацильоз. Підозри на цю хворобу були висловлені 3 рази протягом 2011 року, однак підтвердилися тільки в одному випадку. В двох інших випадках підтверджено хворобу Феліноз (передається котами)

Содоку, об'єднує два схожих по клінічній картині захворювання, обумовлені спірохетою і стрептобациллою. Причини виникнення. Джерело інфекції спірохет - щури і рідше інші тварини (ласки, білки, кролики, собаки). Зараження настає при укусах. Від людини до людини захворювання не передається. Проникнення збудника в організм відбувається через пошкоджені шкірні покриви; далі інфекція просувається по лімфатичних шляхах з утворенням лімфангітов і лімфаденітів. На місці укусу утворюється первинний аффект (знак). Потім збудник проникає в кров, де заноситься до органів Симптоми. Прихований період триває 10-14 днів до 3 тижнів при зараженні стрептобациллами. За час прихованого періоду рана на місці укусу може зажити. На початку захворювання одночасно з появою симптомів отруєння на місці укусу виникає знак, що представляє собою спочатку щільний болючий інфільтрат, на якому утворюється міхур, а потім виразка. Спостерігаються озноб, лихоманка, болі в м'язах. Температура тіла 39-40С, лихоманка зберігається протягом 5-7 днів, потім критично з проливним потом падає. Захворювання може затягнутися на кілька місяців. Під час нападів хворих турбують сильні м'язові й суглобні болі.

Консультації з питань профілактики лептоспірозу можна одержати в кабінеті інфекційних захворювань (№58) Ужгородської міської поліклініки (телефон 64-22-71, час роботи понеділок-п’ятниця з 8.00. по 14.00 годину).