Подорожі під час вагітності

У даній статті висвітлені питання планування, підготовки й особливостей подорожі під час вагітності. Представлені рекомендації розроблені CDC, Американським коледжем акушерів і гінекологів (American College of Obstetrics and Gynecology, ACOG) в 2008 р. з урахуванням особливостей поїздок вагітних у різні регіони миру на різних строках гестації.

Крім детального опису можливих протипоказань до міжнародних подорожей, особливостей перельотів, розглядаються аспекти можливості й безпеки проведення вакцинації, а також специфічної імунотерапії вагітних.

Фактори, що впливають на ухвалення рішення про подорож у період планування й при вагітності, що розвивається.

Жінки репродуктивного віку, які планують подорож в інші країни під час вагітності, повинні подбати про власну вакцинацію перед зачаттям як про обов'язкову процедуру для попередження можливих захворювань. Відповідно до статистики, близько 50% вагітностей, що наступили, не були заплановані. Тому жінкам репродуктивного віку необхідно продумувати питання імунізації й профілактичних оглядів для оцінки стану здоров'я навіть у тих випадках, коли вагітність не планується, але існує можливість/необхідність поїздки. Вакцинація, проведена перед зачаттям, знижує ризики для майбутнього дитини й тому є більш приорітетною, ніж імунізація при вагітності, що наступила. Планування вагітності бажано відкласти як мінімум на 28 днів після вакцинації живою вакциною (кір, паротит, краснуха, жовта лихоманка), оскільки існує теоретичний ризик передачі інфекції від матері до плода. У той же час не було зареєстровано яких-небудь небажаних наслідків цих вакцинацій протягом вагітності; при цьому її переривання після ненавмисної імунізації не рекомендується. Імунізація сприйнятливих (не імунізованих) пацієнток у післяпологовому періоді, особливо від краснухи й вітряної віспи, є більш підходящим способом профілактики. Таку вакцинацію при необхідності бажано проводити всім (навіть матерям, що годують) перед випискою зі стаціонару.

Відповідно до рекомендацій ACOG, самий безпечний період подорожей під час вагітності - ІІ триместр (18-24 тиж), коли жінка почуває себе краще, і ймовірність спонтанного аборту або передчасних пологів найменша . В ІІІ триместрі вагітним не рекомендується віддалятися від будинку далі, чим на 500 км, щоб у випадку виникнення можливих проблем (гіпертензія, флебіти або передчасні пологи) була територіально доступна медична допомога. Перед ухваленням рішення про поїздку жінка в обов'язковому порядку повинна проконсультуватися зі своїм лікарем.

Спільна робота акушерів-гінекологів і експертів по охороні здоров'я під час подорожей дозволила виважено оцінити всі переваги й ризики залежно від місць поїздок і рекомендувати профілактичні й лікувальні заходи.

 

Підготовка до подорожі під час вагітності

При ухваленні рішення про поїздку варто вирішити ряд спірних питань:

  1. Перед початком будь-якої подорожі повинне бути підтверджене лікарем наявність внутріматкової вагітності й виключена ектопічна вагітність.
  2. Медична страховка повинна мати дію за кордоном і у випадку вагітності. Додатково страховка повинна включати транспортний страховий поліс і передплачену медичну евакуацію, хоча більшість страховок можуть не покривати видатки, пов'язані з вагітністю.
  3. Повинне бути підтверджена наявність відповідного медичного забезпечення в пункті призначення. Для жінок в останньому триместрі вагітності обов'язковим є наявність кваліфікованого медичного персоналу й відповідного встаткування для ведення ускладнень вагітності, гестозів і проведення кесарева розрізу.
  4. Бажано завчасно визначити ситуації, у яких може знадобитися пренатальна допомога й хто буде її надавати. Вагітна, що відправляється в подорож, повинна регулярно відвідувати лікаря в необхідний термін, і не пропускати заплановані візити.
  5. Варто попередньо довідатися про те, чи тестуються в даній місцевості кров на ВІЛ і гепатит В. Вагітна, збираючись у поїздку, повинна знати свою групу й резус крові, а особи з негативним резус-фактором із профілактичною метою повинні одержати анти-D імуноглобулін на 28-му тижні гестації. У випадку, якщо в немовля позитивний фактор крові, жінці після пологів повинен бути повторно уведений анти-D імуноглобулін.

Загальні рекомендації відносно подорожі вагітним

У подорожуючої майбутньої матері повинен бути як мінімум один супутник. Найпоширеніші проблеми, що виникають у вагітних під час поїздок: утома, печія, порушення травлення, запори, неприємні відчуття в піхві, судороги в м'язах ніг, підвищена частота сечовипускання й геморой . Під час поїздки жінка, по можливості, повинна виключати з раціону харчування продукти й напої, що сприяють підвищеному газоутворенню, особливо перед польотом ( гази в умовах висоти можуть розширюватися й розтягувати стінки шлунково-кишкового тракту). Під час польоту бажано періодично рухати ногами (скорочувати м'яза ніг в ізометричному й ізотонічному режимах) для зменшення венозного застою ; обов'язково користуватися ременем безпеки, оскільки повітряна турбулентність непередбачена й може послужити причиною серйозної травми.

Медичного спостереження вимагають пацієнтки з появою наступних ознак і симптомів: кровотеча, біль у животі (особливо схватки), судороги, передчасний розрив плодових оболонок, біль або виражена набряклість нижніх кінцівок, головний біль або інші видимі проблеми.

Основні фактори ризику поїздок під час вагітності

Транспортні, у тому числі й автомобільні аварії, є найбільш частою причиною травматизму й смертності вагітних. Якщо є можливість, ремінь безпеки краще кріпити на рівні таза, коліна й плечі теж краще фіксувати. У більшості інцидентів плід швидко відновлює своє положення завдяки стримуючому впливу ременя безпеки. При отриманій тупій травмі, навіть при незначній на вид, необхідна консультація лікаря.

Гепатит Е, при якому не проводиться вакцинопрофілактика, може становити серйозну небезпеку для вагітних мандрівниць, оскільки в 17-33% випадків закінчується летальними наслідками. Жінки повинні знати, що найкращою профілактикою в цьому випадку є відмова від відвідування потенційно небезпечних місць із забрудненою водою і їжею (те ж стосується й інших кишкових інфекцій).

Не рекомендується користуватися дихальним апаратом для дайвінга, оскільки існує ризик розвитку декомпресійного синдрому в плода.

Рекомендації для вагітних, які перенесуть повітряний переліт

Комерційні авіарейси не представляють якого-небудь ризику для здорової жінки й плода. Відповідно до положень ACOG, здорова жінка з одноплодовою вагітністю може безпечно літати на літаках аж до 36 неділі гестації. Зниження атмосферного тиску в салоні літака впливає на оксигенацію плода завдяки підвищеній спорідненості фетального гемоглобіну до кисню. Якщо буде потреба, при відповідних медичних показаннях, повинна бути організована додаткова киснева інгаляція вагітної під час польоту. Різні види анемії й перенесених тромбофлебітів можуть бути відносними протипоказаннями до перельоту. Вагітні з аномаліями плаценти або ризиком передчасних пологів повинні відмовитися від повітряних перельотів. У кожної авіакомпанії існують свої правила (вимоги), що стосуються польотів під час вагітності. Вважається, що безпечніше всього контролювати ситуацію при замовленні квитків, оскільки при цьому потрібно заповнення відповідних медичних форм. Перельоти в межах країни для вагітних дозволені безперечно до 36 тиж гестаціі, а міжнародні рейси - до 32-35 тиж, залежно від конкретної авіакомпанії . При цьому жінки в обов'язковому порядку повинні мати при собі документи з гіпотетичною датою пологів.

Сьогодні система безпеки аеропортів (при проходженні контролю) робить мінімальний радіаційний вплив на вагітних, не пов'язаний зі збільшенням небажаних наслідків для плода . З огляду на, що деякі результати досліджень свідчили про можливий зв'язок між радіаційним впливом систем безпеки протягом вагітності й підвищенням ризику розвитку дитячої лейкемії й рака , при проходженні контролю можна просити (вимагати) ручного огляду або контролю за допомогою датчика замість загальноприйнятого, що надає радіаційний вплив.

Найбільший обсяг вільного простору й комфорт у літаку забезпечують сидіння біля проходу за перегородкою. Разом з тим на місцях, що перебувають у середині літака, можливий більш тихий переліт. Вагітній рекомендують прогулюватися щопівгодини протягом перельоту, часто згинати й розгинати коліна, для попередження розвитку флебітів. Ремінь безпеки завжди повинен бути застебнутий на рівні таза. Дегідратація, обумовлена кондиціюванням повітря протягом польоту, може привести до зменшення плацентарного кровотоку й гемоконцентраціі, збільшуючи ризик тромбозу. Отже, під час польоту жінка повинна одержувати багато питва.

Якщо член екіпажа або пілот - жінка, що готується стать матір'ю, вона може продовжувати роботу в повітрі до 20-го тижня гестації .

Подорожі у високогорні райони

Механізми акліматизації в умовах високогір'я сприяють збереженню нормальної оксигенації  плода, але мандрівниця повинна уникати висоти більше 3500 м над рівнем моря. Перебування на висоті більше 2500 м над рівнем моря повинне виключатися для жінок на пізніх строках вагітності або із групи високого ризику. Тим же, хто вимушено перебуває на високогір'я, варто відкласти фізичні навантаження до повної акліматизації.

Захворювання, пов'язані з водою і їжею

Для вагітної особливо важливо дотримувати заходів обережності при вживанні води і їжі в країнах що розвиваються, оскільки наслідки можуть бути більш серйозними, ніж звичайна діарея, - токсоплазмоз, листеріоз.

Питну воду сумнівної якості необхідно кип'ятити щоб уникнути тривалого впливу йодомістких очисних комплексів, оскільки є дані про виникнення вродженої поразки щитовидної залози плода при тривалому (більше декількох тижнів) використанні водомістких таблеток під час вагітності. Оральна регідратація є основною в терапії шлунково-кишкових розладів у мандрівників. Препарати, що містять субсалицілат вісмуту, протипоказані через теоретичний ризик фетальних кровотеч через зміст салицилатів і тератогенного ефекту вісмуту. Рекомендується використовувати сполучення каоліну й пектину. У той же час лоперамід варто застосовувати тільки якщо буде потреба. Антибактеріальна терапія діареї мандрівників у вагітних може бути дуже нелегкою. Кращим вибором якщо буде потреба такого лікування може бути азитроміцін і пероральні цефалоспоріни ІІІ покоління.

Малярія під час вагітності

Малярія під час вагітності приводить до значного збільшення смертності й захворюваності як материнської, так і перинатальної. По можливості майбутні матері повинні уникати подорожі в ендемічні по малярії райони. Знизити ризик зараження малярією в таких регіонах можна за допомогою превентивних заходів. Оскільки не існує 100-процентного ефективного методу по попередженню малярії, з появою перших симптомів захворювання подорожуючі повинні негайно звернутися за медичною допомогою. Відправляючись у поїздку в такий регіон, вагітна повинна додержуватися наступних рекомендацій:

  • залишатися в приміщенні в період сутінків і заходу сонця, якщо в даній зоні комарі найбільш активні саме в цей час доби;
  • під час нічних прогулянок надягати світлий одяг з довгими рукавами, штани й носки;
  • перебувати в приміщеннях, обладнаних кондиціонерами й захисними екранами;
  • використовувати імпрегнировані перметрином прикроватні сітки;
  • користуватися в невеликих кількостях репелентами, що містять DEET (N, Діэтіл-m-Толуамін), рекомендованими для дорослих.

Піретрум-препарати домашні розпилювачі можуть використовуватися й усередині приміщення як захист від комах. Також знижує ризик захворювання перебування в місті або його районах із низьким ризиком зараження малярією. Інфіковані повинні перебувати під спостереженням фахівців, що мають досвід лікування вагітних у тропічних регіонах .

При поїздці в райони ендемічні по хлорохинчутєвими малярійних плазмодіях, хлорохін може бути використаний з метою химиопрофілактики малярії протягом тривалого періоду часу; при цьому ризик уроджених аномалій не підвищується. У випадках, якщо вагітна відправляється в регіони, де доведена хлорохинрезистентність P. falciparum, з метою профілактики їй може бути рекомендований прийом мефлохіна протягом II-III триместру. Більшість даних свідчать, що проведення профілактики мефлохіном у вагітних в I триместрі не викликає значного підвищення частоти спонтанних абортів або вроджених аномалій розвитку.

Оскільки немає доказів того, що прийом хлорохіна й мефлохіна асоціюється з уродженими дефектами розвитку плода при профілактичному використанні даних препаратів, CDC не рекомендує дотримуватися певного проміжку часу після їхнього прийому при плануванні вагітності.

Протипоказані для профілактики малярії під час вагітності доксициклін і примахін, оскільки визивають несприятливі ефекти на плід .

У випадку розвитку малярії у вагітних, дане захворювання потрібно вести, як невідкладний стан. Жінки, що подорожують у регіони, де доведена хлорохинрезистентність P. falciparum, при перших симптомах захворювання повинні одержувати таке лікування, як якби вони були хворі малярією, викликаною хлорохинрезистентними плазмодіями. Через серйозність наслідків малярії, лікування варто починати хініном або хинідином внутрівенно. Терапію необхідно проводити під обов'язковим спостереженням інфекціоніста. Крім того, ведення вагітних з малярією повинне включати часте визначення рівня глюкози в крові й ретельний моніторинг водно-електролітного балансу (ці вимоги можуть обумовлювати необхідність лікування у відділенні інтенсивної терапії).

Імунізація

Ризик впливу на плід вакцинації матері під час вагітності носить теоретичний характер. Не існує доказів ризику вакцинації вагітних інактивованими вірусами й бактеріальними вакцинами або анатоксинами . Користь вакцинації для вагітних ретельно оцінюється з позицій високої ймовірності інфекційної поразки матері й плода й низкою частки ймовірності шкідливого впливу самої вакцини.

Дана інформація призначена для жінок, яким може бути необхідна імунізація під час вагітності.

БЦЖ

БЦЖ - вакцина, використовувана за межами США для профілактики туберкульозу; теоретично може викликати дисемінацію збудника й у такий спосіб впливати на плід. Незважаючи на те що ніяких шкідливих впливів, асоційованих з вакциною БЦЖ, не було зареєстровано, її використання для громадян США не рекомендовано. Шкірні проби для діагностики туберкульозу до й після подорожі переважніше проводити у випадку високого ризику інфікування.

АКДС

Комбіноване щеплення АКДС необхідно зробити вагітній, раніше не щепленій або щепленій частково. Жінки, які вакцинувалися раніше, але не одержували вакцинацію столбнячно-дифтерійним компонентом протягом попередніх 10 років, повинні бути повторно вакциновані. Однак, якщо вони не одержували хоча б однієї дози АКДС у дорослому віці, замість столбнячно-дифтерійної вакцини їм варто вводити АКДС.

 Хоча сьогодні не існує доказів тератогених ефектів столбнячно-дифтерійної вакцини або АКДС, використання даних вакцин переважніше в II-III триместрі вагітності.

Гепатит А

Гепатит А звичайно не характеризується важким перебігом під час вагітності й істотно не впливає на її результат. Разом з тим існують окремі повідомлення про гострий фульмінантній течії захворювання в III триместрі вагітності, поряд з високим ризиком передчасних пологів і смерті плода. Ці випадки спостерігалися в основному в жінок із країн, що розвиваються, і пов'язані із супутнім недоліком харчування. Гепатит А рідко передається плоду, однак це може відбутися при вирусемії або шляхом фекальної контамінації в родах.

Гепатит В

Вакцинація від гепатиту В може бути проведена під час вагітності й рекомендована пацієнткам із підвищеним ризиком розвитку цієї інфекції.

Препарати, що містять імуноглобуліни

При проведенні пасивної імунізації препаратами, що містять імуноглобуліни, ризик для вагітних не відомий. Їхнє призначення може бути виправдано з метою попередження зараження гепатитом А при плануванні поїздки в ендемічні країни або після контакту з інфікованими для профілактики розвитку захворювання.

Грип

Через збільшення ризику грип-асоційованих ускладнень, жінки, що планують вагітність і поїздку в період епідемії грипу, повинні бути вакциновані відповідної інактивованою вакциною. Вакцинація може бути проведена в будь-якому триместрі, особливо вона рекомендована пацієнткам із хронічними захворюваннями або з високим ризиком грип-асоційованих ускладнень . У результаті імунізації проти грипу інактивованою вакциною більш ніж в 2000 вагітних не виявлено взаємозв'язку з небажаними впливами процедури на плід. Атенуірована вакцина проти грипу (LAIV), призначена для трансназального прийому, під час вагітності протипоказана.

Японський енцефаліт

Немає доступної інформації про безпеку проведення вакцинації під час вагітності проти японського енцефаліту. Така вакцинація не повинна призначатися рутино. Вагітні, які змушені перебувати в регіонах ендемії, повинні вакцинуватися в тих випадках, коли теоретично шкода при захворюванні японським енцефалітом вище ризику несприятливих ефектів від імунізації цією вакциною.

Кір, паротит, краснуха

Корева вакцина, так само як і комбінована вакцина - КПК (кір, паротит, краснуха) - містить живі віруси й протипоказана при вагітності . Однак у Регістрі вагітних (Pregnancy Registry) протягом останнього часу не було задокументовано випадків уродженої краснухи в дітей, породжених від більше 200 жінок, що одержали вакцинацію проти краснухи за 3 міс до й після зачаття . Вагітні без імунітету до краснухи повинні бути проінформовані про потенційний ризик розвитку синдрому вродженої краснухи й про важливість імунізації після народження дитини. У зв'язку зі збільшенням захворюваності кором серед дітей у країнах, що розвиваються, і внаслідок високої сприйнятливості й потенційної небезпеки серйозних наслідків у дорослої, неімунізованої жінки повинні відкласти подорож до народження дитини, коли вакцинація може бути проведена безпечно. Якщо незахищена вагітна (без підтвердженого перенесеного кору або вакцинації як мінімум двома дозами коревої вакцини) контактувала із хворими кором, що відповідає імуноглобулін повинен бути уведений протягом 6 днів для попередження захворювання.

Менінгококовий менінгіт

Полівалентна вакцина проти менінгіту (MPSV4) може бути призначена при вагітності, якщо жінка збирається в'їжджати в зону епідемії цього захворювання. Дослідження з вакцинації під час вагітності не виявили побічних ефектів як серед вагітних, так і серед немовлят, і показали свою ефективність . Кон’югірована вакцина MС4 безпечна й імуногенна для невагітних у віці 11-55 років, однак дані про безпеку цієї вакцини під час вагітності невідомі. Жінки дітородного віку, що довідалися про те, що одержали вакцинацію MС4, будучи вагітними, повинні проконсультуватися зі своїм лікарем або з виробником вакцин.

Пневмококова інфекція

Безпека вакцинації проти пневмококової інфекції вакциною PPV23 в I триместрі вагітності не оцінювали. Однак ніяких небажаних наслідків для плода після непланової вакцинації під час вагітності не було відзначено. Пацієнтки із хронічними захворюваннями, імуносупресивними станами й курящі повинні індивідуально вирішити питання про вакцинацію зі своїм лікарем.

Поліомієліт

Немає переконливих доказів небажаного впливу інактивованої полівірусної вакцини на вагітних і плід, що розвивається, однак при відсутності попередньої імунізації, що подорожують в ендемічні по поліомієліті райони повинні одержати як мінімум 3 дози вакцини за місяць до поїздки, відповідно до рекомендацій по вакцинації дорослих. Вагітні, які не захищені проти поліомієліту, мають високий ризик інфікування як для себе, так і для плода. Під час вагітності більш часто розвивається паралітична форма захворювання; також відзначається аноксична поразку плода з наступної 50-процентною летальністю.

Сказ

Через потенційні ускладнення від неадекватної профілактики сказу й відсутності даних про аномалії плода, асоційованих із застосуванням вакцини проти сказу на основі клітинної культури, вагітність не є протипоказанням до профілактики сказу. Якщо існує значний ризик зараження, показана профілактика сказу навіть при вагітності .

Черевний тиф

У цей час відсутні дані про використання якої-небудь вакцини проти черевного тифу при вагітності. Vi-Полісахаридна вакцина (ViCPS) - парентеральний вакцинальний препарат вибору при вагітності, оскільки вона інактивована й вимагає однократного введення. Пероральна тифоідна вакцина Ту21а не є абсолютно протипоказаною при вагітності, але разом з тим її застосування представляє теоретичний ризик, оскільки вона атенуірована.

Вітряна віспа

Вагітним або жінкам, що планують вагітність, не слід проводити вакцинацію від вітряної віспи . Неімунізовані вагітні повинні відкласти поїздку до періоду народження дитини, коли вакцинація для них не буде представляти небезпеки. Сприйнятливим (нехворівшим і нещепленим) вагітним після контакту із хворими вітряною оспою протягом 96 год повинен бути уведений варицела-зостер імуноглобулін (VZIG). Однак VZIG не завжди скоро доступний.

Жовта лихоманка

Безпека вакцинації від жовтої лихоманки під час вагітності не вивчена, тому її варто проводити в тому випадку, якщо поїздка в ендемічну зону неминуча, і існує високий ризик піддатися зараженню. У цій ситуації після проведення вакцинації потрібен ретельний моніторинг за станом плода, оскільки можливо вроджене інфікування й інші небажані наслідки. Надалі необхідно проведення серологічного тестування, оскільки показник сероконверсії у вагітних може бути нижче, ніж у середньому в популяції.

Медикаменти, необхідні вагітним під час подорожі

В аптечці жінки, що подорожує під час вагітності, повинні перебувати тальк, термометр, пакетики із сольовими розчинами для регідратації, вітаміни, противогрибкові препарати для місцевого застосування, ацетамінофен і сонцезахисний крем з високим коефіцієнтом захисту. Жінкам в III триместрі вагітності рекомендується мати при собі тонометр і індикаторні смужки для дослідження сили (для контролю протеінуріі й глюкозурії). Необхідність наявності антималярійних і антидіарейних препаратів визначається анамнезом життя й хвороб вагітної, а також особливостями обраного маршруту. Прийому більшості медикаментів по можливості варто уникати.


Першоджерело:

http://koxana.com/vidpochinok/mandrivki/345-berempodoroj.html#ixzz1wwDfWuuK