Українці будуть офіційно платити лікарям гонорари

З наступного року лікарі державних медичних установ почнуть отримувати гонорари за свої послуги. Про це заявив міністр охорони здоров'я Олександр Квіташвілі.

 Ідея полягає в тому, що в лікарнях пацієнтам буде надаватися мінімальний безкоштовний набір послуг, а якщо вони хочуть більше, доведеться платити.

За словами міністра, оплата може вироблятися як за рахунок страховок, так і зі своєї кишені. Тобто фактично йдеться про платну медицину. Розцінок немає, але вони, запевняють чиновники, будуть доступними.

За словами Квіташвілі, доходи лікарів будуть залежати від кількості прийнятих пацієнтів: "Нинішня система нечесна. Всі отримують потроху, виходячи з кількості ліжок та штатного розкладу".

Як пояснив член координаційної ради Стратегічною дорадчої групи з реформування системи охорони здоров'я Дмитро Шерембей, законодавчу базу для переходу на гонорари створять вже цього року. "Все це буде так само, як в приватних клініках, коли є каса, а в ній - перелік послуг, фахівців і ціни", - сказав Шерембей. Частина грошей піде лікаря за роботу, а частина - на рахунок клініки.

"Для початку треба провести аудит за кількістю лікарень, лікарів і устаткування в країні. Другий етап - вивести формулу розрахунку вартості послуг (ще неясно, чи будуть медпослуги однаково коштувати в різних регіонах). І, нарешті, змінити юридичний статус лікарів і лікарень. Ми хочемо, щоб вони були госпрозрахунковими і самі розпоряджалися грошима ", - пояснює Шерембей.

За словами заступника директора з науки Інституту нейрохірургії НАМН України Андрія Гука, безкоштовної медицина залишиться для швидкої допомоги, хворих на туберкульоз та ВІЛ, вагітних жінок, дітей, студентів, пенсіонерів і незаможних: "У решти буде вибір. Буде безкоштовний базовий набір послуг - це проживання в багатомісної палаті, вітчизняні ліки, лікарі, які знаходяться на зміні. Якщо пацієнт хоче краще, за це потрібно буде доплатити - купивши страховку, або заплативши готівкою в касу ".

Екс-міністр охорони здоров'я Юрій Поляченко вважає ідею хорошою: "Ми хотіли зробити це в 2005 році. По суті лікарі і так отримують гонорари, але тільки в конвертах, а так вся зарплата буде білою". "Гонорари - це непогано, питання в тому, який відсоток піде лікаря, а який - лікарні", - говорить головлікар Київської міської лікарні №1 Ігор Чермак. Лікарі Київської міськлікарні №12 не впевнені, що корупція зникне: "Якщо у медиків не виростуть серйозно зарплати, то людині доведеться платити двічі - в касу і знову самого лікаря".

З пропозицією міністра охорони здоров'я Олександра Квіташвілі організувати в лікарнях роботу спеціальних кас згодні далеко не всі медики. Лікарі Київської міськлікарні №12 кажуть: корупція з медустанов нікуди не дінеться, а каси можуть навіть посприяти збільшенню хабарів. "Зараз і так за операцію платять в касу. Інше питання, що паралельно дають на кишеню медикам. Це ніби як їхні гонорари. Якщо все вирішать пропускати через касу, тобто, якщо зарплату лікаря будуть формувати з цих внесків - корупції стане ще більше. людині доведеться платити в касу з урахуванням офіційного гонорару медикам, а потім окремо платити лікареві. Зарплати у медиків повинні бути такі, щоб не доводилося брати хабарі ", - кажуть лікарі.

Джерело: http://health.obozrevatel.com/