Як борються з корупцією у медицині США

Український лікар з Дніпропетровська Сергій Нестеренко, який пройшов додаткову підготовку в США і зараз працює спінальним хірургом у приватній практиці в Техасі, розповів про те, як Америці вдалося побороти корупцію.

Ми публікуємо статтю лікаря, яка допоможе зрозуміти, як впоратися України з хабарництвом у медицині.

Корупція не є знахідкою "обдарованих совків". Вона існує скрізь і завжди, навіть у законослухняною Америці. Розповім, які форми вона тут приймає і як з нею борються.

Якщо в Україні при словах "медична корупція" уява малює хірурга приймального відділення, "який без грошей не підійде до хворого", в Штатах вона має дещо інший вигляд і масштаби. Звичайно, великий вплив на її формування надає гідна зарплата американських лікарів.

Найчастіше корупція в американській медицині пов'язана з махінаціями з державним страхуванням Medicare - найбільшим платником за медичні послуги. Кращий опис порушень і регулювань у цій сфері можна знайти на цьому державному сайті.

Наступні дії є найпоширенішими прикладами корупції в американській медицині, які можуть спричинити за собою великі штрафи і іноді навіть кримінальну відповідальність:

- Завищення рахунків за медичні послуги;

- Проведення процедур при відсутності клінічних показань;

- Відкати (так звані kickbacks);

- Зловживання у відносинах з індустрією.

Завищення рахунків за лікувально-діагностичні послуги:

Після огляду пацієнта, проведення процедури або операції американський лікар направляє в страхову компанію рахунок для оплати. Звичайно, у деяких з'являється бажання завищити рівень надання послуг та отримати додаткову готівку. Інструментами стримування в цьому випадку є аудит і прозорість.

Аудит проводиться випадковим чином або може бути викликаний підозрою страхової компанії. Скажімо, якщо ви регулярно виставляєте страховим компаніям високі рахунки за сервіс, це може привернути увагу аудиторів. Порушнику загрожують самі суворі штрафи: повернення надлишкової суми і оплата штрафу в розмірі 11 тис. Дол. За кожен випадок перевищений рахунку. Повторюся: одинадцять тисяч доларів за кожен випадок. Це означає, що за десять пацієнтів сума штрафу складе 110 тисяч доларів. Кожен день в клініці лікар дивиться 20-30 пацієнтів - рахуйте. Також в подібних випадках лікар ризикує провести кілька років у в'язниці. Американська держава не жартує, коли виявляє махінації зі своїми грошима.

Прозорість забезпечується наданням інформації про заробітки лікарів в загальному доступі в інтернеті. На вебсайті Medicare можна побачити, скільки заробив кожен лікар за останній рік (береться до уваги тільки Medicare; приватні страхові компанії не враховуються). Ця інформація є відкритою і представлена у вигляді Excel файлів за цим посиланням. Знайти лікаря можна по його імені або по національному ідентифікаційному номеру, National Provider Identifier (NPI). Моїх "мільйонів" ви там ще не знайдете, бо я тільки почав власну практику - можете спробувати через рік-два.

Непотрібні дослідження, процедури та операції:

Кілька років тому в Балтіморі стався великий скандал. Відомий кардіолог потрапив на сторінки провідних американських видань, коли виявилося, що його яскрава і прибуткова практика базувалася на великій кількості процедур, проведених не по показаннями. Всього слідчі довели 585 випадків стентування у пацієнтів без критичного звуження коронарних артерій. Виявлення першого факту спричинило за собою ланцюгову реакцію: велика кількість пацієнтів звернулися до суду, що призвело до величезних штрафів, втрати ним роботи та ліцензії на медичну практику. Цей випадок навіть змусив переглянути рекомендації до стентування на рівні американської серцевої асоціації.

Стримуючим фактором призначення непотрібних процедур є необхідність заздалегідь авторизувати їх у страховій компанії. Звичайно, страховики не бажають платити гроші за що завгодно, тому з радістю відмовляють у проведенні операцій з сумнівною ефективністю. Інший чинник, що примушує лікарів задуматися перед подібними призначеннями - це ризик в майбутньому потрапити до суду. Роль судової системи в медицині має як позитивні, так і негативні сторони, і тому потребують окремої розповіді.

Протиправні розрахунки між лікарями - відкати:

Під відкотом розуміється хабар за право надавати свої послуги або товари. Скажімо, для того, щоб отримати більше консультацій від сімейних лікарів, спинальний хірург починає платити їм певну суму за кожного нового спрямованого пацієнта. Це явище в Штатах називається kickback. Як американці борються з ним? Закон, відомий як anti-kickback law, загрожує суворим покаранням: якщо лікар отримує матеріальну компенсацію за направлення пацієнтів до іншого фахівця, обом загрожує до 25 тисяч доларів штрафу і до п'яти років в'язниці.

Відносини з індустрією:

Навіть при досить солідних зарплатах багато лікарів також заробляють на відносинах з індустрією, з виробниками ліків, медичного обладнання та імплантатів. Нічого незаконного в цьому немає: ви можете або інвестувати в компанію, або співпрацювати з нею в якості консультанта при розробці або випробуваннях нових технологій. За ці послуги компанія абсолютно легально виплачує гонорар (consultant fee).

Головна небезпека цих відносин полягає в їхній вплив на прийняття клінічних рішень. Скажімо, при лікуванні певного захворювання з декількох доступних способів лікар вибирає той, за який він отримає більше грошей. Іншим прикладом можуть служити наукові результати. Багато досліджень дуже дорогі, тому спонсоруються індустрією, що в свою чергу може впливати на інтерпретацію і публікацію результатів.

Головним інструментом зниження впливу індустрії на медицину є та сама прозорість, яка включає в себе звітність як з боку лікарів, так і з боку представників індустрії. Кожна публікація і доповідь на конференціях повинні супроводжуватися розкриттям джерел фінансування і фінансових зв'язків з індустрією.

Далі - більше. Починаючи з 30 вересня 2014 ця інформація доступна широкій громадськості завдяки закону, який називається Sunshine Act. Згідно з ним, представники індустрії повинні повідомляти про будь-яких фінансових відносинах з лікарями: будь то оплата поїздки на конференцію або вечеря в ресторані - вся ця інформація знаходиться у вільному доступі в інтернеті за цим посиланням.

Про випадки корупції в американській медицині насправді чуєш дуже рідко, що в першу чергу пов'язано з хорошою зарплатою лікарів і відсутністю бажання нею ризикувати. Жоден батіг не спрацює, якщо не буде пряника.

Джерело: http://sergiynesterenko.com/?p=321